Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Prescriptie pentru tagada de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Prescriptie pentru tagada de paternitate

Buna ziua,

Pot introduce actiune in tagada paternitatii prin care sa cer test ADN daca minorul rezultat in timpul casatoriei cu mama lui are 11 ani?

Multumesc
Tagada paternitatii de catre sotul mamei.Art.430-(1)NCC"Sotul mamei poate introduce actiunea in tagada paternitatii in termen de 3 ani, care curge fie de la data la care sotul mamei a cunoscut ca este prezumat tata al copilului ,fie de la o data ulterioara,cand a aflat ca prezumtia nu corespunde realitatii."
Păcat ca nu va e aplicabil noul cod civil, ci vechiul cod al familiei, în care termenul de 3 ani curge de la naștere sau de când ați aflat ca s-a născut și punct, nu mai continua cu alta prevedere.
După mine, nu mai sunteți în termen și ni vad cum ati putea fi repus.
Deci se aplică NCC sau cel vechi?
Mulțumesc
Este corect ce a spus gi-jane 2,se aplica Codul Familiei(deci nu NCC) conf.art.47 din Legea nr.71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr.287/2009 privind Codul civil.
Deci sa inteleg ca eu, ca "tata" nu mai am dreptul niciodata sa cer test ADN????