Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... reclamatie la consiliul judetean
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

reclamatie la consiliul judetean

Am facut o reclamatie la consiliul judetean privind abuzurile care se petrec la o institutie de este in subordinea acesteia .
Din cate am inteles in 5 zile ar fi trebuit sa mi se comunice legal cine se va ocuipa de aceasta sesizare .Imi puteti spune conform carei legi?
In cat timp trebuie sa primesc un raspuns la reclamatia mea si conform carei legi ?
Va multumesc !
O.G. nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor

Art. 8
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2) Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.

[ link extern ]