Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Un sfat va rog
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Un sfat va rog

Contract de vanzare- cumparare incheiat intre doua societati comerciale.
La termenul de livrare convenit, cumparatorul nu vine sa-si ridice marfa. Termenul pentru plata marfii era de 10 zile de la livrare. Eu, vanzator, in aceasta situatie ce pot face? Pot pretinde pretul?
Parerea mea este ca puteti pretinde doar eventuale penalitati pentru intarzierea ridicarii marfii, dar atat timp cat dvs nu ati predat marfa nu puteti pretinde pretul.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Va multumesc pentru raspuns. eu sunt gata de predare, cumparatorul in ciuda instiintarii mele nu vine sa-si ridice marfa, cum pot eu actiona?
Dupa parerea mea, ar fi de actionat in instanta pe "obligatia de a face" adica sa-si ridice marfa comandata, pt care are si contract.
Inocentia
Daca nu se ajunge la o intelegere amiabila (care ar fi de preferat), aveti posibilitatea de a-l actiona in instanta - obligatia de a face (de a ridica marfa), pana atunci insa nu puteti pretinde pretul, insa puteti cere contravaloarea costului depozitarii...depinde si ce clauze cuprinde contractul fata de aceasta situatie!
Multumesc, dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti, voi putea apela la executor pentru punerea in executare a respectivei hotarari care il obliga la ridicarea marfii pe cumparatorul meu.