Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala

Sunt in pensie de boala gr.2 ,am 28 de ani lucrati/cotizati si sunt in varsta de 54 de ani pentru a-mi rotunji anii lucrati /cotizati la 30 de ani se poate plati anticipat pentru cei doi ani.Din cei 28 de ani lucrati/cotizati 24 sunt in gr 2.Avand in vedere cele mentionate mai sus care ar fi varsta minima la care as putea sa raman in pensie.
Raspuns pentru barbat:
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 59 ani si 6 luni.
Nu este indicat sa mai cotizati in plus.