avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala

Sunt in pensie de boala gr.2 ,am 28 de ani lucrati/cotizati si sunt in varsta de 54 de ani pentru a-mi rotunji anii lucrati /cotizati la 30 de ani se poate plati anticipat pentru cei doi ani.Din cei 28 de ani lucrati/cotizati 24 sunt in gr 2.Avand in vedere cele mentionate mai sus care ar fi varsta minima la care as putea sa raman in pensie.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:18, 21 Februarie 2017
Raspuns pentru barbat:
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 59 ani si 6 luni.
Nu este indicat sa mai cotizati in plus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona fara sa fiu penalizata? Stefanpetrut Stefanpetrut Gen:F Data nasterii:19.oct.1954 Stagiul de cotizare:37 ani si 4 luni Alte date: 3 copii, cadru didactic ,in acesta perioada am beneficiat de 45 zile ... (vezi toată discuția)
Pensie definitiva sinculi sinculi Buna ziua. Sunt barbat, nascut in august 1954 si sunt in pensie de boala de gradul III, din noembrie 2009.Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie definitiva ... (vezi toată discuția)
Pensionare ContSters195239 ContSters195239 Am virsta de 50ani si 4 lunisi sint nascuta in 10 ian 1964. am lucrat 16anisi 9luni gr.1de munca 1 an si 9 luni gr.2 6 ani si 3 luni conditii normale 5 ani ... (vezi toată discuția)