avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare PFA sau II?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare PFA sau II?

As vrea sa ma fac PFA sau sa infiintez o asociatie familiala, numai ca nu stiu care este diferenta intre ele. As vrea sa stiu in principiu avantajele si dezavantajele dpdv al taxelor catre stat si pe care din ele pot taia factura si chitanta. O sa prestez diverse servicii, de la transport marfa cu auto personal pana la filmari nunti.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Analore , utilizator 17:28, 4 Septembrie 2009
Asoaciatia familiala a devenit intreprindere familiala, dar exista si o a treia forma- intreprinderea individuala. nu exista nici o diferenta inre ele din punct de vedere juridic, toate fiind reglementate de aceasi O 44.
Avantajul la I.I. este ca puteti angaja si pe altcineva.
Pentru PFA aveti o lista mi restransa de activitati pe care le puteti desfasura. Impozitele sunt la fel si puteti taia facturi si chitante pe ambele formele de organizare. Pentru a va lamuri mai mult in acesta problema, puteti citi legea 31.
PFA, intreprinderea familiala si intreprinderea individual sunt regelmentata de OUG 44 din 2008, nu de legea 31 a societatilor comerciale.

Din pdv al obligatiilr catre stat aveti aceleasi obligatii la fiecare din cele 3.
Contabiliattea se tine in partida simpla.

Din cate stiu nu se pot inregistra PFa sau II cu mai multe coduri CAEN, desi aici s-ar putea sa ma insel.

grace_r a scris:

PFA, intreprinderea familiala si intreprinderea individual sunt regelmentata de OUG 44 din 2008, nu de legea 31 a societatilor comerciale.

Din pdv al obligatiilr catre stat aveti aceleasi obligatii la fiecare din cele 3.
Contabiliattea se tine in partida simpla.

Din cate stiu nu se pot inregistra PFa sau II cu mai multe coduri CAEN, desi aici s-ar putea sa ma insel.


=D> =D>

In ceea ce priveste autorizarea mai multor coduri, se pot autoriza mai multe coduri dar trebuie sa fie aproximativ din aceasi clasa, nu prea merg combinate, plus ca trebuie demonstrata calificarea in domeniul respectiv fie prin acte de studii fie prin vechime in munca in acel domeniu.......deci de principiu ceea ce doreste user-ul nu prea merge autorizarea unei PFA sau II cu cod principal transport, si activitate secundara producerea de materiale video, .........aceste activitatii sunt din clase diferite ...B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta dintre asociatie familiala , persoana fizica sau s.r.l. d807 d807 buna as dori mai multe explicatii despre ce ar fi mai bine sa fac , si care ar fi diferenta intre ele va multumesc (vezi toată discuția)
Intreprindere idividuala sau pfa giovana giovana cum este legal sa practc taximetria pe intreprindere idividuala sau pfa? (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala raul83 raul83 Sunt cadru militar pot sa-mi fac o Intreprindere Individuala. E mai avantajoasa ca o Asociatie Familiala? (vezi toată discuția)