Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare PFA sau II?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare PFA sau II?

As vrea sa ma fac PFA sau sa infiintez o asociatie familiala, numai ca nu stiu care este diferenta intre ele. As vrea sa stiu in principiu avantajele si dezavantajele dpdv al taxelor catre stat si pe care din ele pot taia factura si chitanta. O sa prestez diverse servicii, de la transport marfa cu auto personal pana la filmari nunti.
Va multumesc!
Asoaciatia familiala a devenit intreprindere familiala, dar exista si o a treia forma- intreprinderea individuala. nu exista nici o diferenta inre ele din punct de vedere juridic, toate fiind reglementate de aceasi O 44.
Avantajul la I.I. este ca puteti angaja si pe altcineva.
Pentru PFA aveti o lista mi restransa de activitati pe care le puteti desfasura. Impozitele sunt la fel si puteti taia facturi si chitante pe ambele formele de organizare. Pentru a va lamuri mai mult in acesta problema, puteti citi legea 31.
PFA, intreprinderea familiala si intreprinderea individual sunt regelmentata de OUG 44 din 2008, nu de legea 31 a societatilor comerciale.

Din pdv al obligatiilr catre stat aveti aceleasi obligatii la fiecare din cele 3.
Contabiliattea se tine in partida simpla.

Din cate stiu nu se pot inregistra PFa sau II cu mai multe coduri CAEN, desi aici s-ar putea sa ma insel.

grace_r a scris:

PFA, intreprinderea familiala si intreprinderea individual sunt regelmentata de OUG 44 din 2008, nu de legea 31 a societatilor comerciale.

Din pdv al obligatiilr catre stat aveti aceleasi obligatii la fiecare din cele 3.
Contabiliattea se tine in partida simpla.

Din cate stiu nu se pot inregistra PFa sau II cu mai multe coduri CAEN, desi aici s-ar putea sa ma insel.

=D> =D>

In ceea ce priveste autorizarea mai multor coduri, se pot autoriza mai multe coduri dar trebuie sa fie aproximativ din aceasi clasa, nu prea merg combinate, plus ca trebuie demonstrata calificarea in domeniul respectiv fie prin acte de studii fie prin vechime in munca in acel domeniu.......deci de principiu ceea ce doreste user-ul nu prea merge autorizarea unei PFA sau II cu cod principal transport, si activitate secundara producerea de materiale video, .........aceste activitatii sunt din clase diferite ...B-)