avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depunere dosar ICC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depunere dosar ICC

Buna seara,imi puteti spune cand ar trebui sa depun dosarul pt indemnizatia de crestere copil daca am inceput conc prenatal pe 01.11.2016 si am nascut in 20.12.2016,multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: costina_78 , utilizator 10:04, 22 Ianuarie 2018
Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC incepand cu ziua urmatoare celei in care se termina concediul de maternitate, cererea trebuie safie depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data.

Intrucat ati nascut in 20.12.2016, puteti intra in CCC incepand cu data de 31.01.2017. Termenul de 60 de zile lucratoare se calculeaza incepand cu aceasta data.
Buna ziua...am nevoie de putin ajutor.
Am nascut pe 21 august 2017..fiind profesor titular, eram in concediu de odihna...de la 1 sept am beneficiat de cele 126 de zile de concediu de maternitate plus lauzie...aceste zile s au incheiat p 5 ianuarie 2018...cand pot depune dosarul pt Icc? De la ajpis au spus ca trebuia depus cel tarziu pe 29 dec 2017 conform Oug 111 p 2010...multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform OUG 111/2010, in speta, dosarul se depune in termen de 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate.
Va multumesc! Inca o intrebare...faptul ca nu am inceput cele 126 de zile imediat ce am nascut, adica 21 aug inseamna ca nu am procedat legal? Ca nu trebuia sa le incep de la 1 sept?

Cornel Vasile a scris:

Conform OUG 111/2010, in speta, dosarul se depune in termen de 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevarat... dvs decideti cand intrati in concediu de maternitate.

Alte discuții în legătură

Cerere concediu crestere copil / decizie interna suspendare cim Simina17 Simina17 1. Cu ce data trebuie sa fac cererea catre firma la care lucrez pentru concediul de crestere a copilului ? 2. Va rog sa-mi aratati un model de astfel de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului carmen f carmen f Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca dosarul pentru ICC se poate depune dupa cele 42 de zile de lauzie sau este nevoie sa fie consumate toate cele 126 de zile ... (vezi toată discuția)
Data intrare concediu crestere copil The-Borg The-Borg Buna ziua, Sotia mea a intrat in concediu de maternitate incepand cu 21.04 iar ultima zi de ar fi 24.08. A nascut in data de 10.06 iar ultima zi de lauzie ar ... (vezi toată discuția)