Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare legata de aceasta profesie
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare legata de aceasta profesie

Sunt in ultimul an la drept, am facut si fac practica la un avocat, probabil si stagiatura la acelasi avocat. Problema este ca nu sunt inca hotarat, am vorbit si cu alti avocati dar si cu un magistrat. Stiu ca magistratii nu pot avea alte venituri sau face comert direct sau prin persoane interpuse.Ce se intampla in cazul in care imi va ramane o firma? Si in avocatura nu este asa roz situatia, de ce unii avocati renunta si se fac magistrati?
BStoica, utilizator
In cazul in care va ramane o firma si doriti sa fiti magistrat (presupunand ca veti promova examenul de admitere in profesie) va trebui sa cesionati partile sociale altcuiva!
Referitor la faptul ca unele persoane renunta la profesia de avocat si trec in magistratura acest lucru depinde de felul in care este construit individul respectiv.Unii sunt facuti sa fie avocati , alte persoane se descurca mai bine in profesia de magistrat. Este o chestiune pur subiectiva!B-)
Mai intai ar fi bine sa va puneti intrebarea daca doriti sa profesati in domeniul in care v-ati ales facultatea sau doriti sa va ocupati de afaceri la firma despre care ati facut referire. Pentru ca ambele nu prea le puteti impaca oricum ar fi. In ce priveste inclinatia spre avocatura sau magistratura, dvs. stiti mai bine - in ambele profesii este multa munca, dar si multa satisfactie. Va urez sa va urmati calea, oricare ar fi aceasta!
Poate pana obtineti licenta in drept, va hotarati ce drum sa alegeti!
Mai aveti inca timp si apoi, presupunand ca veti alege un drum "necorespunzator", la varsta dvs. nu poate fi decat o experienta care va ajuta in cele din urma sa alegeti drumul cel bun!
Se spune ca succesul reprezinta suma tuturor esecurilor plus cifra 1 :) astfel ca nu-mi ramane sa va urez decat toate cele bune =D> indiferent de hotararea pe o veti lua :rolleyes:
Multumesc pentru raspunsuri