avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Abrogare timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Abrogare timbru de mediu

Conform legii de anulare a 102 taxe, art. XII, se abroga ordonanta care prevede plata timbrului de mediu. Asta inseamna ca vom primi taxa inapoi? Ce trebuie sa fac pt a primi banii?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Pînzaru , Avocat 11:46, 8 Ianuarie 2017
Abrogarea nu reprezinta anularea unei legi. Abrogarea are ca efect scoaterea din vigoare a unei norme juridice doar pentru viitor (exceptie legea penala si contraventionala mai favorabila).

Opinez ca puteti recupera taxa achitata doar prin intermediul instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu sweetie87 sweetie87 Daca timbrul de mediu a fost scos cei care l-am platitne vom recupera banii? (vezi toată discuția)
Noua taxa auto(timbru) maru222 maru222 daca am castigat an instanta sa anscriu masina fara taxa si nu am anscriso pana acuma mai este valabila hotararea judecatoreasca (definitiva}dupa intrarea noii ... (vezi toată discuția)
Timbrul de mediu, recuperare gelu27 gelu27 La data de 01.02.2017 a intrat in vigoare ordonanta cu anularea celor 102 taxe? Daca da, cum pot recupera taxa pt timbrul de mediu? (vezi toată discuția)