Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Abrogare timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Abrogare timbru de mediu

Conform legii de anulare a 102 taxe, art. XII, se abroga ordonanta care prevede plata timbrului de mediu. Asta inseamna ca vom primi taxa inapoi? Ce trebuie sa fac pt a primi banii?
Abrogarea nu reprezinta anularea unei legi. Abrogarea are ca efect scoaterea din vigoare a unei norme juridice doar pentru viitor (exceptie legea penala si contraventionala mai favorabila).

Opinez ca puteti recupera taxa achitata doar prin intermediul instantei de judecata.