avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pe economie

Buna ziua
am inteles ca in ordonanta 01/2017 este prevazuta schimbarea salariului minim brut pe economie incepand cu 01.02.17 ar fi intrat in vigoare cu 06.01.17, dar eu una nu am gasit articolul care prevede aceasta schmbare ....

stiti cumva care este?


www.avocatnet.ro/content/art...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:08, 9 Ianuarie 2017
Este vorba despre HG nr. 1/2017

In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 15 din 06.01.2017 a fost publicata HG nr.1/2017 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Art. 1. - Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, suma stabilita in bani care nu include sporuri si alte adaosuri, se stabilește la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735 lei/oră.
...
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim 2017 fobius fobius In proiectul HG se spune: \"Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabilește la 1.450 lei ... (vezi toată discuția)
Spor vechime bugetari mirceajk mirceajk Sporul de vechime se adauga la salariul brut la institutii publice ? Care este prevederea legala ? In particular, salariul minim pe econome de 1450 RON ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime deiacom deiacom Buna seara! Am si eu o intrebare legata de HG nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata. Conform acestei hotarari ... (vezi toată discuția)