Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pe economie

Buna ziua
am inteles ca in ordonanta 01/2017 este prevazuta schimbarea salariului minim brut pe economie incepand cu 01.02.17 ar fi intrat in vigoare cu 06.01.17, dar eu una nu am gasit articolul care prevede aceasta schmbare ....

stiti cumva care este?

www.avocatnet.ro/content/art...
Este vorba despre HG nr. 1/2017

In Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 15 din 06.01.2017 a fost publicata HG nr.1/2017 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Art. 1. - Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, suma stabilita in bani care nu include sporuri si alte adaosuri, se stabilește la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735 lei/oră.
Cornel Vasile, Consilier juridic