Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa

In cazul in care o societate comerciala nu mai poate face fata pe moment datoriilor, avand stocuri de marfa care totusi le-ar acoperi, daca isi cere singura insolventa care pot fi repercursiunile asupra activitatii acesteia? Cine conduce in continuare societatea? Isi poate desfasura activitatea de productie in continuare? Bancile pot trece la executarea silita a bunurilor puse garantie pentru creditele contractate si neachitate la termen pe durata insolventei ? Multumesc anticipat.
Valeriu Greceanu, Expert judiciar
In aceasta solutie este convenabila o cerere voluntara de deschidere a procedurii de insolventa si propunerea unui plan de reorganizare. Daca numiti un admiistrator special, impreuna cu lichidatorul puteti lua decizii si masuri care sa va scoata din impas.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Multumesc mult pentru raspuns. As dori insa sa stiu ce se intampla cu bancile, pot trece la executare?
Pana cand se va desfasura planul de organizare sau perioada de observatie, nu va pot executa.