Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Spargere cont Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Spargere cont Facebook

Pe un forum al unei publicatii online pe care postam doar cu numele mic am avut o controversa cu o persoana care posta sub pseudonim . Drept razbunare acesta mi-a dezvaluit pe forum numele de familie care nu era vizibil impreuna cu o poza a sotiei mele care era accesibila doar pentru prietenii din lista de facebook. Cu siguranta nu este unul din prietenii mei asa ca suspectez ca mi-a spart contul de facebook. Ce posibilitati legale am in acest caz cand am ca dovada doar pseudonumul si pagina de pe forum in care comentariile lui sunt concludente in sensul intimidarii mele de a nu mai posta anumite opinii ?Va multumesc :)
Faptul că a făcut rost de poza dvs. nu știu dacă e o probă solidă că v-a spart contul. Putea să o fi obținut de la unul din prieteni. Dacă în comentariile lui apare vreo amenințare cu moartea, cu bătaia, cu un alt lucru explicit incriminat de lege, atunci puteți face uz de asta. Dacă însă e doar o hărțuială, nu cred că puteți avea câștig de cauză.
Revin cu precizari . Ca sa faca rost de poza trebuia sa intre pe profilul meu de facebook un de se afla poza. Ca sa intre pe profilul meu de facebook trebuia sa afle cum ma numesc. Cum a aflat din moment ce pe forumul publicatiei on-line eu ca si el eram prezenti sub pseudonim?
Amenintarea nu este directa . Ea se subintelege din discutiile anterioare in care ne-am contrazis si insultat reciproc pe teme sensibile si brusc el pune pe forum numele meu in clar si poza sotiei mele ca sa pricep ce ma asteapta daca mai postez ceva ce nu-i convine lui.
Pentru cercetarea modului in care respectivul avea datele dvs., cu obtinut mandat in SUA/Irlanda s-ar cheltui zeci de mii de RON de la buget si s-ar putea ca cercetarile sa nu fie concludente. Deci Politia nu se baga decat la chestii serioase.

Doar amenintarile credibile sunt urmarite penal, adica cele credibile pentru politisti. Altfel la cat se ameninta pe Facebook, Politia n-ar mai avea alta treaba.

"Ce copii frumosi aveti si la ce scoala frumoasa invata" nu este automat o amenitare. Dar daca i-o spune un infractor notoriu unui politist, se poate interpreta drept amenintare.
Am inteles. Totusi ramane o intrebare. De unde a aflat numele meu? Ca eu pe forumul respectiv, nu pe facebook postam doar cu numele mic.