Forum Discuţii juridice Executare silită Girant bun de plata
Discuție deschisă în Executare silită

Girant bun de plata

Buna ziua

Am girat pentru o persoana,iar de cateva luni bune nu-si mai poate plati ratele,totadata mi-a venit sa platesc eu din salariu.Care este procedura standard,prima data banca executa silit acea persoana si in cazul in care nu-si poate recupera banii,atunci ma pune pe mine la plata?Sau din momentul cand acea pers.nu mai plateste ma pune la plata?Mentionez ca nu mai pot lua legatura cu acea pers.
Va multumesc.
buna ziua,
Banca actioneaza asupra dumneavoastra, girantul, ca asupra celui obligat la pl;ata. V-a transmis obligatia de plata asumata si nerespectata de girat.
Va trebui sa il actionati in instanta pentru a va indestula cu paguba produsa dumneavoastra.
E la latitudinea băncii pe cine execută silit mai întâi dintre debitor și girant. Cel mai probabil vor umfla suma cât de mult vor putea pt. ca apoi să încerce să vă execute pe amândoi.