avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Victima in accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Victima in accident de circulatie

In timp ce conduceam masina am fost lovit de un cetatean sarb care are domiciliul in Austria,am mers la spital si mi sau facut investigatii dupa care am refuzat sa stau internat in spital si am plecat acasa ,dupa 3 zile am mers la I M L si am scos un certificat medicolegal cu un nr de zile sub 10 zile ingriziri medicale.
Soferul mi-a dat asigurarea lui care este incheiata in Austria, eu ca sa recuperez banii de pe zilele de pe certificatul IML unde trebuie sa ma adresez?
Ce pasi trebuie sa urmez eu ca sa imi pot recupera banii de la asigurarea luipentru zilele stabilite in certificatul medicolegal?
A anuntat cineva politia dupa producerea accidentului ?
Daca nu si ulterior dvs v-ati prezentat la spital si ati declarat producerea accidentului auto cum ar fi normal, se intocmeste dosar penal si conducatorul auto implicat in eveniment va fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa.
patrascu razvan a scris:

A anuntat cineva politia dupa producerea accidentului ?
Daca nu si ulterior dvs v-ati prezentat la spital si ati declarat producerea accidentului auto cum ar fi normal, se intocmeste dosar penal si conducatorul auto implicat in eveniment va fi cercetat pentru savarsirea infractiunii de parasirea locului accidentului si vatamare corporala din culpa.


daca i-a dat asigurarea, cum mama naibii sa paraseasca locul accidentului?
si vatamarea corporala din culpa, pe langa faptul ca are nevoie de plangere prealabila, la 10 zile de ingrijiri medicale, nu se materializeaza decat intr-un dosar penal clasat
@zoia:
incercati comunicare pe un ton decent, nu are legatura inmanarea asigurarii cu anuntarea imediata a politiei in caz de accident cu victime, este evident nu cunoateti legislatia si nu are rost sa intru in dialog, asa ca, vorba dvs: mai informati-va.
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier llumi llumi Buna ziua! In data de 01.09.2010...tatal meu a avut un grav accident rutier...l-a lovit un autoturism pe trecerea de pietoni...in urma accidentului tatal meu ... (vezi toată discuția)
Tentativa de musamalizare accident auto cu victima GeorgeMAXIM GeorgeMAXIM Buna ziua, Ieri dupa-amiaza mama mea a fost implicata pasiv intr-un accident auto. Unei masini care se deplasa cu viteza i-a explodat un pneu si s-a ciocnit ... (vezi toată discuția)
Accident din culpa anti-coade anti-coade in cazul unui accident din culpa pe lam produs absolut neintentionat sunt dat in judecata de catre victima ce consecinte pot avea la sfarsitul procesului?nu ... (vezi toată discuția)