Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizație crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizație crestere copil

Buna ziua,pot beneficia de indemnizație crestere copil daca am pe cartea de munca ( contract) , doar 4 ore? Am lucrat un An si 6 luni inainte sa se nasca bebelusul. Si cat ar fii indemnizația? Va multumesc!
Da, aveti dreptul la indemnizatia minima garantata.
Nu conteaza salariul, ci sa aveti minim 12 luni lucrate in ultimile 24 luni.
Indemnizatia se calculeaza ca 85% din media veniturilor brute din ultimile 12 luni lucrate, dar nu mai putin de 85% din salariul minim brut pe economie (85% din 1250 astazi, 85% din 1450 de la 01.02.2017)