Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare dupa condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare dupa condamnare

Am avut o sentinta cu 1 an suspendare si 3 incercare. A fost emisa in octombrie 2013.

Ce inseamna sa fac o reabilitare?

Mi se va sterge din cazier sentinta?
Buna ziua
Reabilitarea intervine de drept (fara sa intreprindeti dumneavoastra nimic, daca s-au acoperit cheltuielile de judecata - daca ati fost condamnat la ele si datoriile fata de partea vatamata asa cum a fost ea inscrisa in sentinta) la momentul cand se va termina perioada de incercare daca nu s-a savarsit nicio alta infractiune in acest timp.
Da, cand veti solicita un nou cazier, pe acesta nu va mai apare acea condamnare.