Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia la 1 februarie 2017
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia la 1 februarie 2017

Voi beneficia de indemnizatie crestere copil marita in urma maririi salariului minim pe economie daca depun dosarul inainte de 1 februarie? Sau sa astept sa depun dupa 1 februarie, incadrandu ma in cele 60 de zile la dispozitie dupa concediul postnatal. Mentionez am avut salariul minim pe economie la locul de munca.
Odata cu majorarea salariului minim brut pe economie se va majora de la 01.02.2017 si cuantumul indemnizatiei minime pentru CCC la 1233 lei.

In ambele situatii, veti beneficia de majorarea cuantumului indemnizatiei minime pentru CCC de la 01.02.2017.
Buna seara. Chiar si daca sotia e deja in ccc? Mai are concediu pana in anul 2018; ea primea 1023+200 alocatia.. sa inteleg ca acum va primi 1233+200? va multumesc frumos!
@ danzz

Asa este ,de la 01.02.2017 , sotia dvs va primi 1233 lei indemnizatie + 200 lei alocatia de stat pentru copil
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua. Uitati e 17 februarie si am primit 1263lei doar in loc de 14 mil si ceva. Care e treaba cu calculele astora, ca nu mai inteleg; au abrogat legea sau au gresit anul? :)
Se pare ca este suma pentru luna ianuarie 2017.