Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se va mari si indemnizatia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se va mari si indemnizatia?

Buna ziua!
Daca de la 1 februarie se va mari salariul minim pe economie se va mari si indemnizatia de la 1.062,5 lei, adica va creste si indemnizatia sau nu are legatura?
Odata cu majorarea salariului minim brut pe economie se vor majora de la 01.02.2017:
- cuantumul indemnizatiei minime pentru CCC la 1233 lei

- cuantumul stimulentului de insertie la 617 lei.
Si ni se va recalcula indemnizatia sau va trebuii sa mearga sotul sa depuna vreo cerere sau ceva de genul atunci cand se va mari?
Cred ca va veni din oficiu majorarea cuantumului indemnizatiei minime.
Va multumesc pentru raspunsuri!