Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rechemare din concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rechemare din concediul de odihna

Codul Muncii ofera angajatorului posibilitatea de a rechema angajatul la locul de munca, pentru cazuri de forta majora sau lucrari urgente.
Se aplica aceasta prevedere in cazul in care angajatul efectueaza cele 10 zile obligatorii de concediu neintrerupt?
Art. 151. [C.mun.
.......
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.

In speta, prevederile de mai sus sunt aplicabile si situatiei in care salariatul se afla in perioada de 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
Va multumesc pentru raspuns.