Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Buna!As dori sa stiu daca este adevărat ca se poate intabula o casa care a avut 3proprietari dar nu a fost intabulata de niciunul din ei ultimul fiind proprietar deja de 20 ani,cu acte vanzare cumparare de mana si doi martori fara a plati taxele de intabulare,am auzit de la cineva ca se intabuleaza gratis dupa 20 de ani si as vrea sa stiu daca este adevarat.
Buna seara,
Din ce spuneti dumneavoastra se pare ca este vorba despre o uzucapiune de 20 de ani dar aceasta se poate constata doar prin instanta,
Multumesc.