Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dreptul la circulatie pe jumătate de drum
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dreptul la circulatie pe jumătate de drum

bună.
mă confrunt cu o situație care pe cât părea de simplă la început, atât e de "sucită" pe parcurs. pe 7 ianuarie în timp ce mă deplasam cu autoturismul pe o străduță într.o curbă la dreapta și o coborâre oarecum destul de înclinată am dat în cale de o căruță condusă de 2 persoane în stare de ebrietate. sunt șofer de 18 ani, experiența consider multișoară (doar autoturismul astă are făcuți la mine140.000 de km, deci cunosc bine mașina). carosabilul cu aproximativ 1-1,5 cm de zăpadă......căruța circulând pe partea mea...am lăsat ușor mașina să curgă către șanț, călcând ușor frâna, dar fără să bruschez. în coborârea pe șanț neajutându.mă frânele prea mult am oprit mașina într-un podeț. daună roata dreapta față janta cu anvelopa și ușoare fisuri la spoiler căci pe frig nu au elasticitate. domni au reușit să oprească calul la vreo 20-30 de m, unul dintre ei a întrebat: << ai făcut pană? >>, <<da, cred că-i și boțită>> am zis, s-au intors cu spatele și duși au fost fără măcar să coboare din căruță poate mă ajutau să o scot din șanț, poate aveam pe cineva în mașină lovit, oricum situatia e că dacă se urca calul (700-800 kg) pe mașină soția mea avea acum ca poză de profil pe facebook o cruce mare, neagra..
m.am enervat pe gestul lor și am sunat la 112 am explicat cele întâmplate și dupa 3 minute am fost sunat înapoi de cei de la rutieră, domni amabili, care au vrut să trimită un echipaj de la ei (30 km) că cei de la comună aveau altă misiune (la vreo 50 km). am vorbit cu ei și la vremea care era am considerat să rămână să depun plângere la Postul de Poliție.
a venit cineva cunoscut și l-am pus să facă câteva poze cu auto în șanț si urmele la cal de la potcoave pe asfalt, se vede în poze ca nici măcar nu au mers prin zăpada de pe partea lor
am schimbat roata și am mers la unul dintre ei acasă să vină la fața locului să vadă urmele să stabilim amiabil vina cui este și să vadă mașina ca e ștearsă de căruță pe partea stângă ( am doua poze, mașina are culoare închisă si de la sarea de pe drum era aproape albită urma de la căruță fiind evidentă
au refuzat total să vină că <<< nu.i intereseaza>>>
nenea polițistu am impresia că umblă la intimidare pentru ambele părți,,,, eu neacordare de viteză in conditiile meteo ( sincer DAKĂ mă apropiam de 30 la oră)
CONCLUZII, părerea mea, ........au fugit precum copii care sparg geamul cu mingea,.......... aroganță că puteau revenii la fața locului, ........nu vor să audă de reparat mașina
:(:(:( cine are dreptate, pot demonstra și în instanță cu foto că au mers pe partea mea ( mai am o dubiță și încap lenjer cu încă o dubă deci e practicabil drumul, are 2 sensuri) ..... am multi martori că cei doi veneau de la crâșmă unde au vazut toți ca erau beți
nu suport să iau bani din casă să repar mașina că cei 2 nu știu care-i stânga, care-i dreapta
am vreo șansă in instanță???
mulțumesc!!!!
Din lunga dvs. postare rezulta foarte putine elemente care sa ajute la formarea unei opinii.
Am inteles ca:
- autovehiculul si caruta circulau in acelas sens
- la o curba la dreapta ati intrat in santul de pe partea dreapta a sensului de mers
Nu rezulta:
- caruta circula in fata autovehiculului sau invers
-ce avarii prezinta caruta

Este posibil ca deraparea autovehiculului spre interiorul curbei sa se fi produs ca urmare neadaptarii vitezei la conditiile de drum si meteorologice, precum si a starii tehnice a autovehiculului, fara ca sa se produca un contact intre autovehicul si caruta.
in functie de pozitiile urmelor de frecare de pe autovehicul si caruta este posibil ca acestea sa fie urmare a contactului intre cele doua vehicule. La fel de posibil este si situatia in care urma de frecare de pe partea stanga a autovehiculului sa nu fie produsa de caruta, aceasta urma fiind produsa intr-un accident anterior.
ing. Ioan Ciobanu
va multumesc pentru atentia acordata postarii mele.
-autovehicolul si caruta circulau din sensuri opuse
-am mers acasa la carutaș sa vad urmele pe caruta, caci pe autovehicol erau clar vizibile si au refuzat sa arate caruta, urmele de la caruta erau imprimate pe sarea de pusa pe autovehicol din cauza ca circulaserm 120 km ( am fost la cumparaturi , am facturi bonuri martori) deci nu avaria facuta de caruta vreau sa scot in evidenta ci faptul ca chiar dak am intrat in sant el tot a acrosat autovehicolul
-eu as merge pe faptul ca fiecare era normal sa circule pe sensul lui de mers si nu se intampla absolut nimic.
-VA MULTUMESC!!!
-referitor la starea tehnica a autovehicolului eram bucuros sa primeasca o verificare drastica (chiar la un sediu RAR) din cauza ca oricum lunar masina este verificata in service pt ca este folosita pentru a duce copilul la scoala si nu concep faptul ca copilul meu sa circule cu un autovehicol care sa.l puna in pericol. ba chiar din contra chiar daca in toamna am achizitionat anvelope de iarna pe 15, ulterior am montat anvelope pe 16 pentru o mai buna aderenta ( dimensiune mentionata pe cartea autovehicolului)
-din aceasta cauza ma agit ca investesc periodic in autovehicol pentru a fi in perfecta stare de functionare si 2 persoane care singura grija este de a mai servii un sfert de vin imi strica masina ,
- ma repet ca circulam din sensuri opuse si daca fiecare ar fi fost pe jumatatea lui de drum nu intram cu masina in sant
va multumesc
Din cele relatate rezulta ca circulati din sensuri opuse iar intalnirea a avut loc intr-o curba in panta .
Din pacate conceptul de autor moral nu exista la noi ,practic .
Formulati plangere penala iar politia va fi obligata sa cerceteze deoarece trebuie sa va elibereze dovada de reparatie .
Dovada de reparatie a-ti luat? Decizia politiei ,ca aveati viteza neadaptata la conditiile meteo poate fi infirmata de de instanta deoarece carosabilul nu era drept dar era alunecos si se cunoaste ca o greutate asezata in panta o ia la vale si daca sta pe loc .
mottofreee, utilizator
Sanse mici chiar daca aveti si martori.
Nici cu plangere la politie nu cred ca puteti face ceva in folosul dvs. Dar puteti macar incerca.