Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am avut o mică Tamponare fără victime pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am avut o mică Tamponare fără victime pe care nu ...

Buna ziua!
Am avut o mică Tamponare fără victime pe care nu am reușit sa o rezolvam pe cale amiabila. Am mers la secția de poliție le raza căruia s-a întâmplat incidentul.
Incidentul: Coboram pe un drum in panta care avea și o curba la dreapta. La mijlocul curbei era parcata o mașina pe partea mea dreapta m-am încadrat sa o depășesc din fata venea un alt autovehicul care era pe contra sens fiind și le partea lui 2 autovehicole parcate pe partea lui dreapta eu am frânat iar cealaltă mașina a virat la dreapta așa ca am tamponat-o in partea din spate stanga. La secția de poliție s-a decis suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile. La poliție ni-sa zis ca ne-am încadrat in Depășiri fără a ne asigura. Legea fiind :articolul 102 alin. 3 lot G din OUG nr 195/2002. Este corecta încadrarea?
Da, cititi si dvs. art. 102 alin.3 litera g din OUG 195/2002 :
[ link extern ]
Puteti da de reducere, in primele 20 de zile de suspendare, pentru a vi se reduce la 60 de zile.