avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dare in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dare in judecata

Tatăl meu este recăsătorit si sotia lui are un copil.Daca nu ținem legatura si se va intampla ceva cu tatăl meu ,eu voi putea sa il mostenesc cu ceva ?Ma va anunta cineva ?Sau trebuie sa depun o declaratie undeva ?Ce drepturi as avea dupa tatăl natural?
Buna ziua!

Bineinteles ca il mosteniti in continuare chiar si fara a tine legatura cu el.

Cu stima.
Sigur ca aveti vocatie succesorala, sunteti mostenitor rezervatar.

Mostenitorii rezervatari beneficieaza de o rezerva succesorala, in virtutea legii.

Nu a intervenit exheredarea dumneavoastra.


Pe cale de consecinta, daca va exprimati optiunea de a succede, aveti calitatea de mostenitor.


Optiunea de a succede poate fi transpusa intr-o declaratie autentica, notariala.


Aceasta trebuie sa intervina intr-un termen de 1 an , termen ce curge de la daca deschiderii succesiunii, prin moarte.


Acceptarea succesiunii ( acceptare totala , vizeaza intregul patrimoniu al defunctului) poate fi realizata si tacit, implicit, prin acte prin care este lasata sa se intrevada vointa de a succede .( spre exemplu, prin preluarea bunurilor din masa succesorala, prin instrainarea ori stapanirea acestora ).


Odata ce este acceptata succesiunea, se poate proceda la dezbaterea succesorala.( dezbarerea succesorala ce poate fi realizata pe cale notariala, daca nu exista divergente intre comostenitori, ori pe cale judiciare, cand survin neintelegeri ).


Orice act juridic prin care este lezata rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari este supus defiintarii.


(liberalitatile, in concret donatiile si legatele sunt defiintate prin actiunea in reductiune ).



Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea este obligatorie in primele 6 luni de la deces? catalintomescu72 catalintomescu72 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie succesiunea in primele 6 luni de la decesul mamei. Din cate stiu eu sunt scutit de impozit in primii 2 ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire Denisalin Denisalin Un copil infiat poate fi dezmostenit ? (vezi toată discuția)
Drept de mostenire F1987 F1987 Care este termenul prevazut de lege in care pot sa-mi revendic un imobil ca mostenire ? (vezi toată discuția)