Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea este obligatorie in primele 6 luni de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea este obligatorie in primele 6 luni de la deces?

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie succesiunea in primele 6 luni de la decesul mamei. Din cate stiu eu sunt scutit de impozit in primii 2 ani de la deces, nu stiu daca trebuie sa fac ceva in primele 6 luni.
VA MULTUMESC,
Nu trebuie să faceți nimic in primele 6 luni.
6 luni era termenul de opțiune succesorala in vechiul Cod civil.
Oamenii au auzit ceva, prostia s-a propagat și s-a transformat într-un fel de telefon fără fir.
raluk0207, utilizator
Buna seara,
Desi nu e obligatoriu, e bine ca in primul an sa mergeti la un notar si sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii.
In primii 2 ani e bine sa dezbateti ca sa beneficiati de ceva scutiri de taxe.
O sa primiti acasa toti mostenitorii instiintare de la notarul la care veti fi repartizat pentru dezbaterea succesiunii.
Stimate domn,

Dreptul de optiune succesorala trebuie exprimat, in termen de 1 an de la deces.

Acesta se poate exprima intr-o declaratie notariala.

(varianta aceasta este una certa, clara , nu lasa loc de interpretari).

Exista varianta acceptarii tacite, implicite, a succesiunii, prin care este lasata sa se intrevada vointa de a succede.

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Daca dezbateti succesiune in primii 2 ani de la deces, nu se percepe impozit de 1 % raportat la masa succesorala.

Insa atat partajarea, cat si dezbaterea succesorala pot fi realizata oricand.

(prin acord, cata vreme nu exista divergente intre coerezi, ori pe cale judiciara, cand survin neintelegeri).