Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OBLIGATIVITATEA ELIBERARII ADEVERINTEI DE VECHIME LA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OBLIGATIVITATEA ELIBERARII ADEVERINTEI DE VECHIME LA INCETARE

Buna ziua,
HG 500 a fost modificata prin HG 877/2016 ,conform ultimei angajatorul este obligat sa emita si sa elibereze adeverinta de vechime la incetarea contractului fara ca acesta sa solicite aceasta?
Multumesc
HG 500/2011
art.8
(4^2) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
....

Asadar, adeverinta de vechime se elibereaza la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat.
HG 500/2011
art.8
(4^1) La încetarea activităţii salariatului/persoanei plătite din fonduri publice, angajatorii au obligaţia să îi elibereze acestuia o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate.

adeverinta se elibereaza din oficiu numai la incetarea activitatii salariatului/ persoanei plătite din fonduri publice. angajatorii obligati sa elibereze adeverinta in aceasta situatie sunt instituţiile/autorităţile publice cărora le sunt aplicabile dispoziţiile Legii-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare (care tin registrul public).