Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul venit net realizat PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul venit net realizat PFA

Buna ziua,

Am o nelamurire in ceea ce priveste sectiunea "Cheltuieli deductibile, din care Contributii sociale obligatorii" din declaratia 200. La stabilirea venitului net, am crezut ca la aceasta sectiune, partea de "contributii sociale obligatorii" se refera la suma platilor anticipate pentru CAS si CASS din anul fiscal. Cineva mi-a spus ca ar trebui, la calculul venitului net, sa aplic eu cota de 5.5% pentru CASS, la Venit brut - Cheltuieli deductibile - Cheltuieli CAS, si sa scad CASS la venitul realizat ulterior. Pe de alta parte, eu stiam ca este de competenta organului fiscal sa trimita regularizarea CASS, iar eu sa iau in considerare doar platile anticipate la calculul venitului net. Cum este corect?
Va rog sa cititi instructiunile de completare la noul model de declarație 200 conform OPANAF 3695,/2016 pentru ca nu mai există rd 2.1 ci numai rd 2 cheltuieli deductibile,exclusiv contribuții sociale obligatorii.