Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod majorare salariu minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod majorare salariu minim brut

Buna ziua.

Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. 2/2017 se majoreaza apoi si salariile din administratia publica cu 20%, intrebarea mea ar fi: care este ordinea in care se va face acest lucru? Intai se aduce salariul minim brut la valoarea de 1450 si apoi se aplica 20% sau se aplica 20% la salariul din luna decembrie 2016, dupa care, daca nu se atinge pragul de 1450 se majoreaza pana la aceasta valoare? Concret: daca eu am avut salariul de baza in luna dec. a anului trecut 1294 lei, mi se va aplica majorarea de 20% intai, si ca urmare salariul depasind valoarea de 1450 nu mai poate fi suspus altei majorari sau se majoreaza intai la 1450 si apoi se aplica cealalta majorare de 20%? Va multumesc!
liliana111, utilizator
gasiti aici un punct de vedere
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc.
Buna ziua! As vrea sa stiu daca cei care au salariile mai mari decat salariul minim brut mai primesc ceva in plus la salariu.
Daca sunt bugetari primesc 20% de la 01.02.2017, in conditiile legii.

Daca sunt din sectorul privat primesc numai daca la nivel de angajator exista coeficienti de ierarhizare a salariilor.
Multumesc!