avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod majorare salariu minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod majorare salariu minim brut

Buna ziua.

Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. 2/2017 se majoreaza apoi si salariile din administratia publica cu 20%, intrebarea mea ar fi: care este ordinea in care se va face acest lucru? Intai se aduce salariul minim brut la valoarea de 1450 si apoi se aplica 20% sau se aplica 20% la salariul din luna decembrie 2016, dupa care, daca nu se atinge pragul de 1450 se majoreaza pana la aceasta valoare? Concret: daca eu am avut salariul de baza in luna dec. a anului trecut 1294 lei, mi se va aplica majorarea de 20% intai, si ca urmare salariul depasind valoarea de 1450 nu mai poate fi suspus altei majorari sau se majoreaza intai la 1450 si apoi se aplica cealalta majorare de 20%? Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2017
liliana111, utilizator
Cel mai recent răspuns: monyicutza , utilizator 10:02, 13 Ianuarie 2017
gasiti aici un punct de vedere
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc.
Buna ziua! As vrea sa stiu daca cei care au salariile mai mari decat salariul minim brut mai primesc ceva in plus la salariu.
Daca sunt bugetari primesc 20% de la 01.02.2017, in conditiile legii.

Daca sunt din sectorul privat primesc numai daca la nivel de angajator exista coeficienti de ierarhizare a salariilor.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod majorare salariu minim brut liliana1111 liliana1111 Buna ziua. Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si se majoreaza apoi si ... (vezi toată discuția)
Consilier primarie comuna Petrina12 Petrina12 BUNA ZIUA, FIICA MEA A FOST NUMITA IN FUNCTIE IN DATA DE 3 IANUARIE 2017 SI PRIMESTE UN SALARA DE BAZA/INCADRARE DE 1250 SI UN SPOR DE CONDITII VATAMATOARE DE ... (vezi toată discuția)
E legal sa primesti salar minim daca esti calificat banu20 banu20 Buna ziua, va rog sa-mi comunicati daca este legal sa primesc minim pe economie daca sunt angajata pe post de oficiant telefonist. Mentionez ca incepand cu ... (vezi toată discuția)