Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa mediu

Cum se poate recupera taxa de mediu platita dupa 15 03 2013? cheltuielile de judecata inclusiv onorariul se pot recupera?
Prin actiune in instanta.
Cheltuielile de judecata se recupereaza in limitele admise instanta - exista instante care cenzureaza onorariile avocatilor.
Buna ziua,
Pentru taxa achitata dupa 15.03.2013 fie asteptati adoptarea normelor de aplicare a Legii 1/2017, (pentru a obtine acesti bani pe cale administrativa, doar cu o cerere de restituire, evitand astfel un proces), fie formulati cerere in instanta.
Cheltuielile de judecata, inclusiv onorariul de avocat pot fi recuperante (cereti acest lucru la sfarsitul actiunii si, in cazul castigarii procesului, vi se admite si aceasta cerere - se poate limita onorariul avocatului, din pacate....)
Raluca Ifrim, Avocat
Buna ziua! Eu am masina inscrisa in iunie 2015. Ca sa primesc banii inapoi trebuie sa depun o cerere de restituire dupa 1 februarie 2017?As vrea sa stiu si cum se primesc banii inapoi.Multumesc!
monyicutza, utilizator
In cazul dvs, la acest moment, nu aveti decat actiunea in instanta pentru recuperarea timbrului de mediu.
Prin abrogarea timbrului de mediu nu s-a stabilit si o procedura administrativa pentru restituirea acestuia fara o actiune in instanta.
Asadar, la acest moment aveti 2 variante: introduceti actiune in instanta sau asteptati normele de aplicare ale legii (nu se stie cand vor veni si nici nu se stie daca vor cuprinde sau nu o procedura administrativa de restituire a timbrului de mediu).