Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,
Cum se calculeaza concret data- la care trebuie sa iesi la pensie
daca Maria este nascuta in 17.09.1957 care este varsta standard de pensionare- limita de varsta?
- daca Ana are certificat de handicap si este nascuta in 04.08.1964 cand poate iesi la pensie?
- Nicu este nascut in 15.01.1959 ?
Multumesc.
daca Maria este nascuta in 17.09.1957 care este varsta standard de pensionare- limita de varsta?

pensie limita de varsta dupa anul 2018 luna Iulie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni daca are un stagiul minim de cotizare de 15 ani.

pensie anticipata dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca are un stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 10 luni

pensie anticipata partiala dupa anul 2013 luna Iulie la virsta de 55 ani si 10 luni daca are un stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de peste 30 ani si 10 luni.

- Nicu este nascut in 15.01.1959 ?

pensie limita de varsta dupa anul 2024 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca are un stagiul minim de cotizare de 15 ani.

pensie anticipata dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca are un stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

pensie anticipata partiala dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca are un stagiul complet de cotizare pentru pensionare anticipata de peste 35 ani.