Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... condamnare in lipsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

condamnare in lipsa

Buna ziua ! Va rog poate ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi . Nu stiu ce asi putea face :( . In urma cu doua saptamani am venit in Italia ,iar la aeroport sotul meu a fost retinut .Am aflat ulterior ca a fost condamnat la 2 ani de inchisoare pentru tentativa de omor.Noi nu am stiut de acest proces care spun ei ca a inceput in 2007 iar sentinta a fost data din 2012. Nu am primit citatii sau ceva , plus ca nu stim ce probe sau acuzatii sunt la dosar. Se spune ca a fost acuzat de fosta lui logodnica ,dar pe baza a ce a fost facut procesul nu stim , nu a avut certificat medico legal sau macar o vanataie.. Acum am ramas cu bebelusul nostru in Italia,el este inchis :( si nu stim ce sa facem , Avem dreptul la apel ? Va multumesc !
Buna ziua,
Fiind vorba despre o problema pe teritoriul Italiei si fiind acum in Italia, va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat de acolo.
El va va putea ajuta.