avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emancipare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emancipare minor

Am auzit despre o lege din Codul Civil care suna cam asa : "Pentru motive temeinice, instanţa de tutelă poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplină de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi părinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie". Prin urmare , care ar putea fi aceste " motive temeinice " ( dorinta de a lucra cu norma intreaga , cu contract de munca )? Unde trebuie depusa aceasta cerere si ce documente trebuie sa avem in vedere ? Iar odata cu dobandirea capacitatii depline de exercitiu se poate părăsi teritoriul Romaniei ? Cât poate dura aceasta procedura ? Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri !

Alte discuții în legătură

Buna ziua fiul meu are 18 ani prietena lui 17 ,noi locuim in ... A1987 A1987 Buna ziua fiul meu are 18 ani prietena lui 17 ,noi locuim in strainatate iar copii vor sa ne urmeze ,problema e mama fetei nu vrea sai dea procura declaratie ... (vezi toată discuția)
Relatii personale consensuale andreeagheorghe@gmail.com andreeagheorghe@gmail.com Eu sunt un major care la randul meu ma iubesc cu o fata de 16 ani. (Precizez ca se intampla totul cu consimtamant) Fata cu care ma iubesc locuieste intr.un ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi decurg din capacitatea deplina de exercitiu? vvonlg vvonlg Buna ziua, Doream sa stiu ce drepturi decurg exact din obtinerea capacitatii depline de exercitiu la 16 ani prin emancipare sau casatorie. (vezi toată discuția)