Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea obliga dar cine o aplica pana la urma?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea obliga dar cine o aplica pana la urma?

Buna ziua, de acord cu ce se spune pe forum referitor la incalzirea centralizata, centrale proprii pe gaz, deconectari, etc. Legea spune, legea obliga, totul ok pana aici. Dar spuneti-mi va rog frumos cine aplica prevederile legii? Eu ma aflu intr-o situatie similara celor care nu si-au instalat centrale insa continua sa plateasca debit de agent termic tot pt. 20 de apartamente din cauza ca apartamentele deconectate nu au tevile redimensionate, insa situatia mea este de-a dreptul halucinanta. Nu intru in detalii din cauza ca ar trebui sa scriu un roman ca sa explic bine situatia. Dar am sa trec direct la incercarile mele nenumarate de a rezolva ceva, orice. Primaria, in urma reclamatiilor mele a raspuns total pe langa subiect. Colterm sustine ca nu este obligat sa intervina in problemele aparute in cadrul asociatiilor, ca oricum nu are personal pe care sa-l trimita pe teren sa verifice deconectarile legale/ilegale, ca nu poate sa intre in apartamentele oamenilor sa verifice daca s-au deconectat si fizic nu doar pe hartie si ca...atentie, daca am probleme de gen sa mi le rezolv pe cale juridica. Am citit raspunsul unui uitlizator care scrie printre altele ca" daca nu aveti ceva mai bun de facut, pierdeti-va timpul prin instante si cheltuiti-va banii pe avocati". Este punctul dansului de vedere exprimat prin prisma faptului ca probabil dansul a gasit o modalitate sigura de a obliga oamenii sa respecte legea. Eu inca o caut! Dar sa revin la motivul pentru care am postat aceasta discutie. Toti cautam rezolvarea efectelor in loc sa vedem care sunt cauzele care au dus la formarea acestei maree de oameni nemultumiti si revoltati de modul in care unii fura cu legea in mana iar altii se resemneaza sa plateasca. Cauza, din ceea ce am inteles eu pana acum, este modalitatea in care Colterm si ceilalti furnizori de agent termic din tara calculeaza cheltuielile privind furnizarea agentului termic. Se calculeaza, atentie, suprafata totala radianta nu numarul de elementi ai caloriferelor existente intr-un apartament. Adica se calculeaza de parca am primi caldura prin parchet. Acest lucru eu cred ca nu este corect. Supararea mea este cu atat mai mare cu cat eu am in apartament patru calorifere iar cei mai multi dintre vecinii mei au chiar si opt calorifere, inclusiv pe balcoane. Vorbesc despre calorifere uriase de cate1,5 m daca nu mai lungi. Concret, apartamentele din condominiul in care locuiesc au toate o suprafata de 48 de m2 dar nu mai mare de 50 de m2. Acum, eu am patru calorifere pe o suprafata radianta de 48 de m2 iar vecinul are pe aceeasi suprafata de 48 de m2, 6 calorifere sa zicem. Cat credeti ca plateste vecinul meu caldura? Aceeasi suma pe care o platesc eu cu toate ca la el in casa este ca in sauna in timp ce la mine in casa este putin mai cald decat afara. Din cauza acestui mod bizar de calcul din partea cet-urilor, zeci de mii de romani si-au deconectat apartamentele de la ele. Colterm si ceilalti furnizori de agent termic ar trebui sa fie obligati sa-si schimbe politica si sa calculeze numarul de elementi ai caloriferelor dintr-un apartament, numar de elementi declarat de catre fiecare proprietar in parte pe propria raspundere. Comitetul de bloc sau presedintele/administratorul sa avizeze ca fiind reala declaratia proprietarului inclusiv faptul ca acesta se obliga sa nu suplimenteze numarul de elementi iar in baza acestora cet-urile sa calculeze cat agent termic consuma un apartament. Numarul de elementi ai caloriferelor din spatiile comune fiind apoi impartit egal pe numarul de apartamente dintr-un condominiu. Daca oamenii ar fi taiat acest rau din radacina, alta ar fi fost situatia acum. Cel putin asa cred eu. Daca exista cineva pe acest forum care sa creada ca exista un sambure de adevar si logica in ceea ce am scris, il rog sa spuna cum se poate modifica acest mod aberant de calcul si daca exista o modalitate prin care sa obligam cet-urile sa ne ia din buzunare atat cat trebuie nu atat cat considera. Poate o petitie catre ministru, nu stiu care minister se ocupa de doleante de acest fel. Multumesc deopotriva tuturor celor care au avut rabdarea sa citeasca si celor care vor veni cu solutii de oprire a indiferentei fata de problemele noastre si a hotiei practicate de cet-uri in general si de catre Colterm Timisoara in special.
1. Furnizorul dvs. de energie termica necesara incalzirii locuintei nu are nicio treaba cu ce se intampla dincolo de bransament, de aceste chestiuni se ocupa as. prop. din care faceti parte si care are incheiat contractul de furnizare cu furnizorul - cum il cheama...
2. Nu am inteles daca din scara dvs. ati ramas singurul bransat la sistemul centralizat de furnizare a energiei termice - cum este de fappt?
3. In conditiile in care va aflati in situatia de a fi singurul beneficiar al energiei termice furnizate, ar fi bine sa mergeti la furnizor sa incheiati cu acesta un contract de furnizare a energiei termice si astfel o sa-l puteti cointeresa sa ve livreze agent termic de calitate;
4. Daca sunteti mai multi proprietari aflati in situatia de a fi bransati, trebuie sa procedeze la fel - contracte / conventii individuale de plata.
Ca sa va dau un exemplu, la noi in oras, in situatii asemanatoare, furnizorul a incheiat contracte / conventii individuale de plata, agentul termic este adus prin doua tevi pe casa scarii, iar in interiorul apartamentelor s-a procedat la modificarea instalatiei de distributie a agentului termic, adica acel sistem de distributie pe orizontala; la intrarea in apartament s-a montat un gigacalorimetru pe cheltuiala furnizprului, asa ca fiecare proprietar poate sa-si tapeteze casa cu calorifere...

Veniti cu amanunte si lasati preocuparea de a seseiza nush ce ministru sa va rezolve situatia incalzirii locuintei dvs. Sigur ca da, as. prop. din care faceti parte, poate sa va ajute in demersul dvs. de a avea un confort termic decent prin inventarierea SET-urilor fiecarui apartament ramas bransat si modificarea suprafetii utile necesara in repartizarea cheltuielilor cu incalzirea daca unii dintre proprietari si-au modificat caloriferele si atunci fiecarui apartament i se va repartiza sume diferite, proportional cu sup. utila recalculata.
Buna seara, mersi pt. interventie.Nu ati venit cu ceva nou, tot ceea ce ati scris imi este cunoscut. Va multumesc, nici vorba sa minimalizez efortul dv. de a impartasi cu mine ceea ce stiti si cunoasteti. Ce se intampla in blocul in care locuiesc depaseste imaginatia oriarei persoane corecte, legale si de bun simt. Va rog sa ma credeti ca nu exista straduta, ocol cat de mic pe care sa nu le fi parcurs de sute de ori in incercarea mea de a rezolva situatia in care ma aflu. Oricum, voiam o parere legata de subiect. Privitor la preocuparea me de a face ca cineva in masura sa gaseasca o rezolvare, cu regret va anunt ca nu voi renunta la ea. Este dreptul meu sa fac ceea ce cred de cuviinta fara sa incalc legea. Oamenii fac legile si tot asa ei le pot revoca, schimba, etc. O seara buna.
Este foarte bine, insa v-am cerut niste clarificari, adica sa vorbim in cunostinta de cauza. Daca ati ramas mai putini proprietari bransati la sistemul centralizat, incercati, impreuna cu furnizorul la reamplasarea retelei de furnizare a agentului termic pe casa scarii (acord as. prop.). Acest lucru va face ca si proprietarii sa-si modifice in casa reteaua interna, pe orizontala (asa cum o au si cei care au montate centrale de apartament).
Avantajul este ca fiecare proprietar va fi contorizat separat, deci fiecare va achita exact cat consuma - conform contractului ce il veti incheia cu furnizorul.

Desigur, aici pe forum ne dam si noi cu parerea despre una, despre alta.... Eu v-am aratat o situatie din localitatea mea, cand un intreg bloc a procedat asa si din discutiile purtate cu presedintele de-acolo, rezultatele sunt foarte bune, adica sunt foarte multumiti.

Acum, daca toat am deschis discutia: blocurile acestea, construite in epoca de aur, au avut proiectanti destul de destepti, insa erau constransi de directive, adica nu faceau ce vroiau ei, insa de respectat niste reguli tot au respectat.
Aici vreau sa ma refer la incalzirea apartamentelor situate la parter si la ultimul etaj sau situate spre nord sau colț - apartamente dotate cu calorifere supradimensionate, pentru a avea in ansamblu cam acelasi confort termic ca si un apartament sutuat la mijlocul blocului. Retineti un lucru important: in bloc functiona un singur sistem de incalzire, nu doua sau trei ca acum.
Va pot spune situatia mea: bloc cu o singura scara, 2,5 pereti afara, mai mult de jumatate pe casa scarii (spatiu neincalzit) si vreo 5-6 metri din perete lipit de peretele unui vecin.
Din 2001 incalzirea se face cu CT, in conditiile in care vecinul de dedesubt foloseste pentru incalzire un calorifer electric cu ulei de 1500W, pe care il plimba prin casa, pe unde are nevoie. Nu m-am plans prea mult de situatie, insa degeaba forjez eu centrala sa creez 21-22 grade, daca podeaua este rece, rece, fiind nevoit sa pun un covor din lana, destul de gros - la care renuntasem la un moment dat... si echiparea cu papuci grosi - altfel ai senzatia de picioare inghetate dupa cca. 1 ora de stat in casa.
Asta este situatia, desi in nenumarate randuri am discutat cu vecinul si i-am demonstrat ca folosind caloriferul, a cheltuit sume considerabile pentru incalzirea locuintei, sume cu care si-ar fi procurara pana acum 2 centrale. Nu stiu ce este in capul sau...