Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

As vrea sa stiu daca mi se acorda stimulent in conditiile in care eu deja m am intors la serviciu la alt angajator decat cel de dinaintea nasterii . daca tatal nu vrea sa si ia ultima luna eu ar fi trebuit sa ma intorc cu 90 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani? Fetita mea va implini 2 ani pe 4_ aprilie.e in regula daca am inceput de pe 11 ianuarie? Ma incadrez la stimulent? Multumesc !
OUG 111/2010 și normele metodologice de aplicare a acesteia prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

Daca fata dvs implineste varste de 2 an pe data de 4 aprilie 2017 , atunci revenirea se putea face cel mai tarziu pana in data de 04.02.2017.

In speta, va incadrati in conditiile mentionate de lege pentru a beneficia de stimulent de insertie pana la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani.