Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Munca prestata in aceleasi conditii este tratata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Munca prestata in aceleasi conditii este tratata diferit de catre instante, ca grupa de munca

Am prestat 12 ani in perioada 1977-1989 ca subaltern in cadrul unui serviciu de proiectare. In perioada 1993-2001, adica timp de 8 ani am fost sef al aceluiasi serviciu. Urmare unui proces in instanta pentru atribuire a grupei de munca pentru perioadele mai sus mentionate in anul 2012, instanta a hotarat ca pentru perioada 1977-1989 nu primesc grupa de munca. Pentru perioada 1993-2001 si inca alti 4 ani lucrati in alte sectii de productie in perioada 1973-1977, adica in total12 ani, am primit grupa 2 de munca in procent de 70%, respectiv 8 ani si 3 luni grupa 2 de munca 100%.
Mai inainte si ulterior deciziei din 2012 instanta a acordat diferit grupa de munca altor salariati cu lucrul in aceleasi conditii ca mine, printre care si perioada 1977-1989 in procente de 70% si chiar 100%. Ce se mai poate face pentru a putea revendica acum din nou perioada 1977-1989 ca fiind purtatoare de grupa 2 de munca in procent macar de 70%?
Îmi pare rău, însă nu mai puteţi face nimic dacă aţi pierdut definitiv în instanţă. Hotărârea judecătorească are autoritate de lucru judecat, asta însemnând că nu vă mai puteţi adresa din nou instanţei cu o cerere având acelaşi obiect. Faptul că alte instanţe au pronunţat hotărâri diferite în cauze similare nu are relevanţă pentru că, în sistemul de drept din România, jurisprudenţa nu este izvor de drept.
Va multumesc. Am incredere in raspunsurile pe care le dati in acest forum. Sper sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare afisata de mine pe site.