Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare interogatoriu proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare interogatoriu proces civil

Buna ziua,
Poate cineva ca reclamant sa se sustraga de la interogatoriu (in mod repetat, invocand motive de boala...) desi instanta (civila) il cheama la interogatoriu?
Eu, ca si persoana parata, pot sa aman interogatoriul astfel incat/cu specificatia ca ambele parti sa fim interogate in aceeasi sedinta? Altfel persoana care tot amana ar putea fi avantajata modelandu-si raspunsurile in functie de declaratiile mele anterioare.
Multumesc.
Buna ziua,
Conform art. 358 Cod de procedura civila
Neprezentarea la interogatoriu şi refuzul de a răspunde
Dacă partea, fără motive temeinice, refuză să răspundă la interogatoriu sau nu se înfăţişează, instanţa poate socoti aceste împrejurări ca o mărturisire deplină ori numai ca un început de dovadă în folosul aceluia care a propus interogatoriul. În acest din urmă caz, atât dovada cu martori, cât şi alte probe, inclusiv prezumţiile, pot fi admise pentru completarea probatoriului.

Inseamna ca daca NU ARE motive temeinice se va considera un inceput de dovada.
Daca omul ESTE bolnav, cum sa vina?
Art.358 NCPC se refera la imprejurarea in care partea refuza fara "motive temeinice" asadar,daca este bolnav si nu se poate prezenta instanta poate considera boala ca un motiv temeinic care impiedica partea sa se prezinte la interogatoriu
Boala este un motiv întemeiat ptr amânarea luării interogatoriului, dar va trebui sa fie dovedită .
Amânarea interogatoriului părții adverse este motiv de amânare și ptr dvs.