Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot reveni la serviciu mai devreme decât am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot reveni la serviciu mai devreme decât am menționat în cerere?

Bună seara!
Menționez ca sunt in CCC . In cerere am menționat ca stau 2 ani in concediu dar între timp m am răzgândit și doresc să revin la serviciu. Ar fi posib și dacă ar fi posibil, stimulentul de inserție îl mai primesc? Copilul are vârsta de 1 an si două luni in prezent!
Mulțumesc anticipat!
1. Da, este posibila intoarcerea mai devreme la loculde munac, chiar si in situatia descrisa de dvs.

2. Pentru stimulentul de insertie :
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .