avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale

Buna ziua,

In urma unei altercatii si in urma unei loviri usoare, a rezultat un certificat medico-legal cu 1-2 zile de spitalizare. La acestea, exista amenintari din partea vinovatului si continuarea injuriilor verbale. Toate acestea se regasesc in plangere iar ancheta este in curs.

Intrebare: victima poate cere daune morale in cazul de mai sus sau cazul e intr-atat de neinsemnat incat nu se pot cere daune?

Daca da, cat poate cere? Daca cere, pe ce baza le primeste?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 19:59, 28 Ianuarie 2017
Aveti si martori care sa confirme situatia de fapt?
patrascu razvan a scris:

Aveti si martori care sa confirme situatia de fapt?


Da, bineinteles. Exista martori si declaratiile asupra intregii intamplari se regasesc la dosar.
Poate solicita.
Multumesc pentru raspuns.

Bun, poate solicita, dar cat ar putea solicita in cazul de fata? Si cum argumenteaza suma?

Dosarul e inca la politie, dupa un an de la incident. Se mai pot cere daune?

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2017
OneQuestion, utilizator
Trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal si poate solicita daune materiale si morale.Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti

Alte discuții în legătură

Daune materiale si morale puncuskaa puncuskaa la o vatamare corporala cu 11-12 zile de ingrijiri medicale , cam in ce cuantum sunt daunele morale si materiale? (vezi toată discuția)
Ce pedeapsa este pt lovire sau alte violente Coordonator Coordonator Daca am fost lovit de un subordonat si mi-am pierdut cunostinta lovindu-ma la cap din cadere, cu 5 zile de ingrijiri medicale, cam ce pedeapsa primeste ... (vezi toată discuția)
Vătămare corporală ADRIANN2017 ADRIANN2017 BUNA ZIUA,va rog sa imi raspundeti:daca un tip ma lovit cu pumnul in gura si mi-a spart buza din dreapta jos si un dinte de sus din fata,cam cati bani a-s ... (vezi toată discuția)