Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum ar trebui să fie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum ar trebui să fie?

Bună ziua.
Se dau următoarele:
Șofer autocamion (C.O.R. 833201), angajat la o firmă din România;
Își desfășoară activitatea exclusiv în trafic internațional. Deplasarea la/ de la locul de preluare al camionului se face pe cheltuiala firmei (microbuz/avion);
Ocazional execută transport de mărfuri periculoase (conform A.D.R.);(șoferul este calificat profesional);
Lucrează 5 zile consecutiv, apoi face 45 de ore de repaus săptămânal (în cabină, cu excepția Franței și Belgiei). Apoi iar 5 zile de muncă și iar 45 de ore de repaus și tot așa; De asemenea, sunt situații în care lucrează 6 zile consecutiv urmate de repaus de 45 de ore, apoi iar 6 zile și tot așa;
O zi de muncă poate avea de la câteva ore (foarte rar se întâmplă) până la maxim 15 ore (chiar 21, dacă se lucrează în echipaj). O medie ar fi de 13 ore/zi;
Ocazional execută încărcarea/descărcarea mărfurilor, folosind echipamente electrice/hidraulice (transpalet). ATENȚIE!!! sunt operațiuni nespecificate în fișa postului;
Munca de noapte este cu mult peste 30% din timpul total de muncă lunar;

Cam așa arată, în mare, mediul de lucru al unui șofer de autocamion pe comunitate. Și e plătit cu minimul pe economie.
Întrebarea mea este:
Cum ar trebui să arate un Contract Individual de Muncă, întocmit conform prevederilor legale care să țină cont de tot ce am scris eu mai sus?

Ce trebuie explicit menționat?
Pentru că sincer, pentru ceea ce face omul ăla zilnic, mie îmi miroase a fraudă/C.I.M. fals.
In c.i.m. la lit.H Durata muncii trebuie sa se mentioneze exact programul de munca mentionat de dvs.

H. Durata muncii
1.O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de .......... ore/zi, .......... ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ............. (ore zi/ore noapte/inegal).
.....

In fisa postului , va trebui sa se regaseasca toate atributiile pe care le indeplineste salariatul respectiv.