Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal la program de lucru in ture
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal la program de lucru in ture

Va rog sa confirmati ca art.137 din Codul Muncii se aplica si la salariatii care efectueaza serviciul dupa un program de lucru in ture.

Angajatorul a stabilit programul de lucru astfel : 12 ore munca ziua / 24 ore liber / 12 ore munca noaptea / 48 ore liber.

Respectand aceasta schema nu se ajunge niciodata la repaus saptamanal de 48 ore consecutive, decat daca s-ar suprima durata minima de repaus dupa efectuarea serviciului de 12 ore (care este 24 ore).

Un lucrator la program normal de lucru (8-16, de luni pana vineri) are dupa 8 ore de munca lucrate in ziua de vineri 16 ore libere, dupa care urmeaza 48 ore consecutive de repaus saptamanal.

Nu ar trebui si un lucrator in ture de 12 ore sa aiba dupa ziua de "vineri" 24 ore liber, urmat de un repaus saptamanal de 48 ore consecutive ?

Ca sa respectam principiul egalitatii de tratament fata de toti salariatii.

Am pus intre ghilimele ziua de vineri, pentru ca in sistemul de ture "vineri" ar putea fi orice zi a saptamanii, la fel ca "sambata" si "duminica", de altfel.

Ce parere aveti ?
virgils1971, utilizator
Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc, stiam acest link.
Dar cum ramane cu egalitatea de tratament fata de toti angajatii ?
Ca daca nu se respecta durata minima de repaus dupa ultimul serviciu in ture, ar trebui si cei care lucreaza la program normal sa vina duminica la ora 16:00 la munca.

Adica tot dupa 48 ore libere consecutive de la terminarea programului in ziua de vineri.
virgils1971, utilizator
Toti salariatii au acelasi program ?
Nu.
Tocmai aici este problema.
In institutia respectiva, marea majoritate a salariatilor lucreaza dupa programul normal de munca (8-16, de luni pana vineri).
Doar dispeceratul lucreaza dupa un program de lucru in ture (12/24/12/48).

Lucratorii de la dispecerat nu trebuie sa fie tratati si ei, cu aceeasi masura, de catre angajator ?

Dispecerii au venit cu propunerea schimbarii programului de lucru in 12/24/12/24/12/24/12/72

Numai ca angajatorul nu se prea sinchiseste de propunerile salariatilor.
virgils1971, utilizator
virgils1971 a scris:

....
Doar dispeceratul lucreaza dupa un program de lucru in ture (12/24/12/48).

Lucratorii de la dispecerat nu trebuie sa fie tratati si ei, cu aceeasi masura, de catre angajator ?

.....

Nu este program de munca in ture , ci un program de munca inegal.

In functie de durata timpului de munca mentionata in c.i.m., se stabileste si programul de munca de catre angajator.

In situatia in care nu se respecta prevederile Codului Muncii privind repausul saptamanal, atunci aveti posibilitatea sa sesizati ITM-ul.
Cornel Vasile, Consilier juridic