avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Munca în străinătate in timpul ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Munca în străinătate in timpul ccc

Va rog frumos răspundeți-mi și mie la o întrebare! Dacă sunt în POSTNATAL pot sa lucrez în străinătate cu contract ....? Ma poate găsi în România?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:32, 19 Ianuarie 2017
Daca iti face contract de munca, te pot gasi!
Despre care concediu este vorba : concediu de maternitate sau concediu pentru cresterea copilului ?
Concediu pentru creștere copil
Daca veti lucra in strainatate pe durata CCC , riscati sa va fie suspendata plata indemnizatiei pentru CCC.

OUG 111/2010
art.16
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
.....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
.....

art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
......
Dar cum ma poate găsi dacă nu ar știe nimeni ca sunt plecat?

Alte discuții în legătură

Indemnizație copil Mirabela R. Mirabela R. Buna ziua, sunt in concediu de creștere copil, în primul an din cei doi, locuiesc in România și este posibil să plec în străinătate (în UE) cu ... (vezi toată discuția)
Lntrebare despre munca in afara tarii in timpul ccc cristi_marcu cristi_marcu Bună ziua. As dori sa știu dacă pot sa lucrez legal în afara tarii, dacă în tara îmi iau concediu de creștere a copilului având 20 de ani lucrați cu ... (vezi toată discuția)
Daca ma aflu in concediu de cresterea copilului pot sa muncesc in strainatate legal ? Annaise06 Annaise06 Daca muncesc in strainatate cu contract de munca si optez pentru alocatia copilului de aici din strainatate , pot oprii alocatia din Romania fara a mi se opri ... (vezi toată discuția)