Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație copil

Buna ziua, sunt in concediu de creștere copil, în primul an din cei doi, locuiesc in România și este posibil să plec în străinătate (în UE) cu familia. Întrebarea mea este daca mai beneficiez de indemnizație după ce plecam și dacă este influențată și de faptul că aș lucra sau nu, acolo?
OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.

art.16
(2) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
h) în situația în care beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12;
.....

Asadar, daca in timpul CCC nu mai locuiti in tara , atunci plata indemnizatiei se va suspenda.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc frumos!