Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație crestere copil

Pot lua indemnizație daca in august am terminat scoala iar acum in ianuarie am o luna de sarcina si ma angajez,pot beneficia de indemnizație chiar daca am pauză de câteva luni?
Ca sa poti beneficia de indemnizatie, trebuie sa ai minim 12 luni lucrate la locul de munca.
@ noemitzaa1

Care este data prezumata a nasterii ?

@ TeodoraDuracell

Ca sa poti beneficia de indemnizatie, trebuie sa ai minim 12 luni lucrate la locul de munca.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.