Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nerespectarea unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nerespectarea unei hotarari judecatoresti

buna ziua!
Astazi am trimis prin posta o plangere penala impotriva fostului meu angajator care nu a respectat o hotarare judectoresca prin care era obligat sa imi platesca salariile restante .Mentionez ca am asteptat si termenul de recurs am facut si cerere pentru plata in urma hotararii Tribunalului Dambovita.LA CE MAPOT ASTEPTA IN CONTINUARE ?.MAI E VREO SPERANTA PENTRU RECUPERAREA DEBITELOR RESTANTE?
Pai aveati posibilitatea sa investiti cu formula executorie respectiva hotarare si sa o puneti in executare adresandu-va executorului judecatoresc. Infractiunea mentionata de dvs se refera la alte situatii de fapt.

cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Art.277 C.mun. prevede ca, neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
Infracţiunea reglementată de art. 277 din Codul muncii poate fi comisă, atât cu intenţie, cât şi din culpă, întrucât este o faptă omisivă.

Va puteti recupera drepturile salariale restante chiar daca ati formulat plangere penala impotriva angajatorului dvs.
Mergeti la instanta care a judecat litigiul in prima instanta si solicitati eliberarea unei copii legalizate cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila hotararea. Dupa aceea luati legatura cu un executor judecatoresc si solicitati sa puna in executare aceasta hotarare.
freeelis a scris:

Art.277 C.mun. prevede ca, neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti definitive privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
Infracţiunea reglementată de art. 277 din Codul muncii poate fi comisă, atât cu intenţie, cât şi din culpă, întrucât este o faptă omisivă.

Va puteti recupera drepturile salariale restante chiar daca ati formulat plangere penala impotriva angajatorului dvs.
Mergeti la instanta care a judecat litigiul in prima instanta si solicitati eliberarea unei copii legalizate cu mentiunea ca este definitiva si irevocabila hotararea. Dupa aceea luati legatura cu un executor judecatoresc si solicitati sa puna in executare aceasta hotarare.

Perfect legal.
Si un lichidator judiciar care nu a respectat aceste prevederi poate fi condamnat sub incidenta legii.
Succes in obtinerea drepturilor ce vi se cuvin.
Luptati pentru aceste drepturi!=D>=D>=D>=D>
rodica_post a scris:

Si un lichidator judiciar care nu a respectat aceste prevederi poate fi condamnat sub incidenta legii.

Da, si acesta poate intra sub incidenta legii penale pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti.
freeelis a scris:

rodica_post a scris:

Si un lichidator judiciar care nu a respectat aceste prevederi poate fi condamnat sub incidenta legii.

Da, si acesta poate intra sub incidenta legii penale pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti.

Va multumesc pentru raspunsul dv.promt si la obiect.
cu respect si consideratie,
rodica_post.