Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Hotarare judecatoreasca

buna ziua
am o hotarare judecatoreasca definitiva pentru a recupera salariile restante de la o firma si nu pot scoate banii de la ei au refuzat sa se prezinte la tribunal si refuza si plata salariilor nu pot sa iau legatura cu ei suma hotarata de tribunal prin hotarare este de 2900ron .Ce pot sa fac
Sa apelati la un executor judecatoresc si sa solicitati punerea in executare silita a sentintei pe care o detineti.
Puteti apela la un executor judecatoresc sau puteti formula plangere penala pentru savarsirea infractiuni prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

Art. 287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
......
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......
(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.