Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... S.R.L. care isi schimba anual Proprietarul, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

S.R.L. care isi schimba anual Proprietarul, administratorul dar si sediu-Pentru a fugii de raspundere

Am castigat in instanta ,,Tribunal ,, impotriva firmei ,,RRRR, un proces civil recuperare drepturi salariale si concediu de odihna in valoare de 23000 lei. Hotarare ramasa definitiva dupa cele 1o zile in care putea fii atacata. Procesul a inceput in 2012 si sa terminat in Aprilie 2014. In tot acest timp Fostul patron al firmei ,,RRRR,, a dat firma legal,,Registrul Comertului,, unei altei persoane pe care nu o cunosc. Acea persoana a devenit administratorul firmei ,,RRRR,,- Si-a schimbat si sediul firmei. Astazi am constatat ca si acesta din urma a dat firma unei terte persoane. Si au schimbat iarasi sediul firmei. Eu am hotararea judecatoreasca pe care am legalizat-o. Stiu ca trebuie sa fac o notificare catre firma,, RRRR,, pentru a pune in executare hotararea judecatoreasca definitiva. Cine va trebuii sa plateasca suma pe care instatna a hotarat ca o am de primit. Ce trebuie sa fac daca refuza ? Pe noul patron ,administrator nu-l cunosc... Ce este de factu daca refuza in termen de 15 zile
Multumesc!
Daca se poate un raspuns la obiect.
Dupa expirarea termenului de 15 zile, puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

Art.287 (1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Am inteles perfect pana aici ! -- Impotriva cui fac plangerea ?????? Fostului sau actualului patron ,,de firma,, RRRR,, Actualul patron habar nu are de aceste datorii pe care fostul angajator le avea fata de mine ... : Dupa expirarea termenului de 15 zile, puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de art.287 alin.1 lit.e C.pen.
--In paralel cu plangerea penala MA POT ADRESA SI UNUI EXECUTOR JUDECATORESC ?
Actualului patron faceti plangere .
De asemenea, puteti apela la un executor judecatoresc.