Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Executare in litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Executare in litigiu de munca

buna ziua! am cistigat un litigiu de munca prin care am cerut plata drepturilor salariale pe ultimii 3 ani plus cheltuieli de judecata. am primit hotarirea pe data de 17.07.2014, fiind cu titlu executoriu. pot executa societatea respective fara sa astept termenul celor 10 zile si daca da cum? multumesc
Da, se poate pune in executare hotararea respectiva.

Modalitati:
- fie va adresati direct angajatorului cu o solicitare scrisa in acest sens

- fie apelati la un executor judecatoresc.
ce termen are la dispozitie pt a-mi vira banii?
si ce sanctiuni poate avea daca nu o face?
vulpoi, utilizator
Daca dupa trecerea unei perioade de 15 zile de la data inregistrarii cererii de punere in executare a hotararii, angajatorul nu va cahita drepturile stabilite in hot.jud., atunci puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

Art. 287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.......
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic
revin din nou cu o intrebare. am omis sa va spun ca hotarirea judecatoreasca este data de instant de fond, nu este definitive si irevocabila, s-a formulat apel. imi pot recupera banii in vreun fel sau altul fara sa astept sa se judece apelul. notificari ,executari....se poate sau nu pune in executare aceasta hotarire? multumesc
Hotararea este definitiva si se poate pune in executare.