avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca, proces castagat la curtea de apel
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca, proces castagat la curtea de apel

Buna ziua
In data de 8.12.2014 am castigat procesului de litigiu de munca, apelul fiind respins ca nefondat, hotararea este definitiva. In urma precesului societatea trebuie sa ma reintegreze pe functia ocupate anterior si sa-mi plateasca salariile aferente de la concedierea mea si pana la reintegrarea totala in cadrul societati.
Intrebare. Ce trebuie sa fac eu acum, astept sa-mi vina acasa hotararea de la curtea de apel, trebuie sa-i contactez eu pentru reintegrare in functie sau astept sa ma contacteze societatea.
Ultima modificare: Marți, 9 Decembrie 2014
iulianmihu69, utilizator
Cel mai recent răspuns: iulianmihu69 , utilizator 22:09, 9 Decembrie 2014
Mergeti la arhiva instantei si solicitati eliberarea unei copii legalizate de pe hotararea respectiva.
Dupa obtinerea acesteia , depuneti la angajator o solicitare scrisa de punere in executare a acesteia.
In caz de refuz de a pune in executare de bunavoie hotararea , atunci :
- solicitati ajutorul unui executor judecatoresc
- puteti depune plangere penala pentru savarsirea infractiunilor prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit. d si e C.pen.

Art. 287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
.........
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;

e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......
trebuie sa solicit copie legalizata a hotararii de la curtea de apel sau de la instanta de fond?
Puteti solicita de la prima instanta .
Multumesc mult pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punere in aplicare hotarare definitiva Socrates2 Socrates2 Buna seara! Ce căi legale exista, ce poti face dacă într-un litigiu de muncă, o hotărâre definitivă a Curții de Apel, nu este pusă în ... (vezi toată discuția)
Contract de munca eliza100 eliza100 Buna ziua As dori la raspuns la urmatoarele intrebari 1. Am contestat o decizie de concediere la Tribunal si am castigat in sensul ca s-a anulat decizia si ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca Marhjbjbh Marhjbjbh Dupa ce s-a pronuntat instanta si am castigat procesul cu angajatorul, eu trebuie sa ma prezint la locul de munca sau astept acasa o instiintare de la ... (vezi toată discuția)