Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua
As dori la raspuns la urmatoarele intrebari
1. Am contestat o decizie de concediere la Tribunal si am castigat in sensul ca s-a anulat decizia si socetatea cu care a avut litigiul de munca urmeaza sa ma incadreze. Pot astepta sa ma cheme ei la munca sau trebuie sa ma prezint eu .?
Poate sa imi schimbe locul de munca la intoarcere?
2. i cazul in care refuza ce pot face?
3 in cazul in care la intoarcerea la serviciu sunt pusa in fata faptului de a semna un act aditional la contractul de munca in care se spune ca sunt de acord cu diminuarea timpului de lucru, sau a salariului si refuz ce repercursiuni pot avea?
Cu stima
Eliza
1. punerea in executarea a hotararii respective se poate face :
- de bunavoie de catre angajator
- la solicitarea salariatului , sens in care formuleaza o cerere de punere in executare a hotararii respective si la care ataseaza o copie legalizata de pe hotarare.

2. Dupa reintegrare , se poate decide fie unilateral, fie cu acordul partilor modificarea c.i.m.

3. In situatia in care angajatorul refuza punerea in executare aveti la dispozitie doua posibilitati :
- o plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit.d C.pen.
Art. 287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

- sa va adresati unui executor judecatoresc.

4. Nu aveti cum sa fiti obligat sa semnati un act aditional la c.i.m.. Daca nu-l semnati , refuzul dvs poate avea ca repercursiuni anumite presiune exercitate de catre angajator pentru a va da demisia sau poate chiar o noua concediere.