avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua
As dori la raspuns la urmatoarele intrebari
1. Am contestat o decizie de concediere la Tribunal si am castigat in sensul ca s-a anulat decizia si socetatea cu care a avut litigiul de munca urmeaza sa ma incadreze. Pot astepta sa ma cheme ei la munca sau trebuie sa ma prezint eu .?
Poate sa imi schimbe locul de munca la intoarcere?
2. i cazul in care refuza ce pot face?
3 in cazul in care la intoarcerea la serviciu sunt pusa in fata faptului de a semna un act aditional la contractul de munca in care se spune ca sunt de acord cu diminuarea timpului de lucru, sau a salariului si refuz ce repercursiuni pot avea?
Cu stima
Eliza
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:52, 5 Iulie 2015
1. punerea in executarea a hotararii respective se poate face :
- de bunavoie de catre angajator
- la solicitarea salariatului , sens in care formuleaza o cerere de punere in executare a hotararii respective si la care ataseaza o copie legalizata de pe hotarare.

2. Dupa reintegrare , se poate decide fie unilateral, fie cu acordul partilor modificarea c.i.m.

3. In situatia in care angajatorul refuza punerea in executare aveti la dispozitie doua posibilitati :
- o plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art.287 alin.1 lit.d C.pen.
Art. 287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
...........
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;
...
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

- sa va adresati unui executor judecatoresc.

4. Nu aveti cum sa fiti obligat sa semnati un act aditional la c.i.m.. Daca nu-l semnati , refuzul dvs poate avea ca repercursiuni anumite presiune exercitate de catre angajator pentru a va da demisia sau poate chiar o noua concediere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca, proces castagat la curtea de apel iulianmihu69 iulianmihu69 Buna ziua In data de 8.12.2014 am castigat procesului de litigiu de munca, apelul fiind respins ca nefondat, hotararea este definitiva. In urma precesului ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca Marhjbjbh Marhjbjbh Dupa ce s-a pronuntat instanta si am castigat procesul cu angajatorul, eu trebuie sa ma prezint la locul de munca sau astept acasa o instiintare de la ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca ionelastoica79 ionelastoica79 buna ziua am o hotarare judecatoreasca definitiva pentru a recupera salariile restante de la o firma si nu pot scoate banii de la ei au refuzat sa se ... (vezi toată discuția)