Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punere in aplicare hotarare definitiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punere in aplicare hotarare definitiva

Buna seara!
Ce căi legale exista, ce poti face dacă într-un litigiu de muncă, o hotărâre definitivă a Curții de Apel, nu este pusă în aplicare?
Mulțumesc!
Socrates2, utilizator
Buna seara,
soliciti ajutorul unui executor judecatoresc
Daca nici asa nu o rezolvati atunci va trebui sa va adresati instantei penale.
Buna seara!
Multumesc pentru raspuns. Cu plangere penala impotriva celor ce ar trebui sa puna in aplicare decizia Curtii?
Art.287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
......
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;

e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
......
Mulțumesc!