avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punere in aplicare hotarare definitiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punere in aplicare hotarare definitiva

Buna seara!
Ce căi legale exista, ce poti face dacă într-un litigiu de muncă, o hotărâre definitivă a Curții de Apel, nu este pusă în aplicare?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2019
Socrates2, utilizator
Cel mai recent răspuns: Socrates2 , utilizator 15:05, 17 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
soliciti ajutorul unui executor judecatoresc
Daca nici asa nu o rezolvati atunci va trebui sa va adresati instantei penale.
Buna seara!
Multumesc pentru raspuns. Cu plangere penala impotriva celor ce ar trebui sa puna in aplicare decizia Curtii?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
......
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;

e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
......

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)–g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
......
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca Marhjbjbh Marhjbjbh Dupa ce s-a pronuntat instanta si am castigat procesul cu angajatorul, eu trebuie sa ma prezint la locul de munca sau astept acasa o instiintare de la ... (vezi toată discuția)
Hotarîre judecatoreasca definitiva Mychayl Mychayl Bună seara. Care este termenul de aplicare, a unei H.J. definitiva? Ce pot face împotriva celui care refuza sa o puna în aplicare? Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Recuperare - cheltuieli de judecata SANTIER SANTIER Buna ziua! Am castigat un proces intentat angajatorului, si acesta a fost obligat la plata salariilor restante, actualizate si indexate... Problema este ... (vezi toată discuția)