Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repartizare program lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repartizare program lucru

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema:
o S.C. cu activitate : Bar, are program zilnic de la 9-1 (16 ore). In prezent are 2 angajati cu norma intreaga si 2 angajati cu 5h/zi. In situatia data cum se poare repartiza programul de lucru intre angajati, astfel incat sa se acopere programul de 16 ore, si in acelasi timp sa se respecte celelalte norme ale Codului Muncii?

Exemplu: angajatii cu norma intreaga, pot lucra in turnusuri, 2 zile consecutiv, in prima zi 11 ore, a doua zi 12 ore, urmate de 2 zile de repaus. Dar angajatii cu 5h/zi, pot lucra in turnusuri? Cele 5 ore trebuie lucrate consecutiv, sau pot fi 3 h dimineata, si 2 seara?

Buna ziua,
Pueti sa repartizati orele de lucru pe parcursul zilei cum doriti dvs. Nu trebuie efectuate consecutiv.
Ceea ce doriti dvs nu se poate face decat daca in cuprinsul c.i.m. este mentionata o durata a timpului de munca inegal.
freeelis a scris:

Ceea ce doriti dvs nu se poate face decat daca in cuprinsul c.i.m. este mentionata o durata a timpului de munca inegal.

La C.I.M. cu norma intreaga este specficita, iar la celelalte cu timp partial, se va face act aditional.
Atunci in situatia data este posibila repartizarea timpului de munca descris de dvs anterior.
Un angajat cu timp partial (10h/saptamana), poate lucra DOAR in weekend(cate 5 h/zi sambata si duminica) daca i se acorda un spor de weekend stabilit prin act aditional la CIM?