Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi mama la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi mama la pensie?

Buna seara! As avea o intrebare , mama mea este nascuta pe data de 27 decembrie 1960 si pana in prezent are 21 de ani si 3luni de zile la grupa II de munca si din data 05.02.2003 pana in prezent grupa normala de munca si as dori sa stiu cand poate iesi la pensie anticipat sau de drept.Va multumesc!
Din ce ati postat reiese ca mama dvs se poate pensiona la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la 57 ani si 5 luni (Mai 2018)
Buna ziua! As vrea sa va intreb care e varsta dupa care se calculeaza iesirea la pensie pentru femei 60 de ani sau 61?
Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5 la Legea 263/2010.
Buna ziua din nou si multumesc pentru raspunsuri, pentru a iesi anticipat se poate?
Femeie nascuta in dec 1960 - limita de varsta - nov. 2022 la 61 ani si 11 luni cu un stagiu complet de 31 ani si 11 luni.
Daca mama dvs are 21 ani de gr. a II -a atunci varsta de pensionare se reduce cu 4 ani si 6 luni, deci la 57 ani si 5 luni limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala cu 5 ani mai devreme de varsta standard de pensionare - 61 ani 11 luni - 5 ani = 56 ani si 11 luni